Telefon: 0216 305 13 13

Anket

En son hangi sigortayı yaptırdınız?

Kasko - %35
Trafik - %40
Sağlık - %12.5
Diğer - %12.5

Toplam Oy: 40

Bu anket için oy kullanımı sona erdi

Online Destek


Online Destek

DASK’tan 17 Ağustos’un Yıl Dönümünde Sokakta Deprem Simülasyonu

DASK'tan 17 Ağustos'un Yıl Dönümünde Hem Sokakta Hem Facebook'ta 7,4 Şiddetinde Deprem Simülasyonu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırma çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda 7,4 büyüklüğündeki Kocaeli depremini simüle eden Fay Hatları TIR’ı 17 Ağustos’un 12. yıl dönümü dolayısıyla 16-21 Ağustos tarihlerinde 15.00-22.00 arası Beşiktaş’ta olacak. DASK, aynı dönemde facebook.com/dask sayfasından yayına sokacağı “Deprem Her Yerde” uygulamasıyla sosyal medyada da farkındalığı artırmayı hedefliyor.

16-21 Ağustos tarihlerinde Beşiktaş Meydanı’nda, 15.00-22.00 saatlerinde yapılacak etkinliklere katılanlar, Boğaziçili eğitmenlerden alacakları deprem, depremden korunma yöntemleri ve zorunlu deprem sigortası eğitiminin ardından öğrendiklerini 7,4 büyüklüğündeki Kocaeli depremini simüle eden Fay Hatları TIR’ında uygulama fırsatı bulacaklar.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Beşiktaş’taki etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada 17 Ağustos’un tüm ülkeye derin bir üzüntü yaşattığını belirterek şunları ifade etti: “Bu acı olayın yıl dönümünde depremi hatırlamakla kalmayıp depreme karşı önlemlerimizi gözden geçirmemiz ve eksiklerimiz için harekete geçmemiz lazım. Türkiye’de yılın ilk altı ayında büyüklüğü 4’ün üzerinde 20’den fazla deprem meydana geldi. Bunların tamamına yakını küçük de olsa çeşitli maddi hasara neden oldu. Simav’daki depremler ise daha büyük hasarlara yol açtı. Bu hasarlar, depremde hayatta kalmak kadar, deprem sonrasında ekonomik kayıpların uygun şekilde giderilmesinin de önemli olduğunu gösteriyor. DASK olarak tüm çabamız bugün 3,5 milyon olan zorunlu deprem sigortalı konut sayısını orta vadede 5,5 milyona çıkararak deprem güvenceli hayatı teşvik etmek. Bunun için elimizden geleni yapıyor, gerek halkımızın ayağına giderek gerek sosyal medyayı etkin şekilde kullanarak deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırabileceğimiz her mecrayı değerlendiriyoruz.”

Simavlı Sigortalılara 5 Milyon TL Hasar Ödemesi

DASK, Simav’da 19 Mayıs’ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ve artçı şokların zorunlu deprem sigortalı konutlarda yarattığı hasarın tazmini için ödemelerine devam ediyor. DASK konut sahiplerine bugüne kadar toplam 5 milyon TL hasar ödemesi yaptı. Depremlerde hasar gören 1.200 adet zorunlu deprem sigortalı konuttan 1.000 adedinin işlemleri tamamlandı. Kapanan dosyalardan yaklaşık 650 adedine tazminat ödemesi yapıldı.

Simav ilçesinin bağlı olduğu Kütahya’da sigortalılık oranının depremden sonra yüzde 14’ten 18’e yükseldiğine dikkat çeken Yazıcı, “Depremden önce Kütahya genelinde zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 124 bin konutun sadece 18 bininin poliçesi bulunurken bugün bu sayı 22 bine çıktı. Poliçelerdeki ivmeyi, deprem bölgesindeki bu ilimizde sigortalılığın yaygınlaşması açısından olumlu değerlendirmekle birlikte bu bilincin depremi yaşamadan önce oluşmasını daha çok temenni ediyoruz” diye konuştu.

75 Yaşındaki Mübeccel Teyze’den Örnek Davranış

Simav depreminde sadece hasar ödemekle kalmadıklarını, hem öğretici hem de umut verici pek çok olaya da tanıklık ettiklerini sözlerine ekleyen Yazıcı, DASK için en etkileyici hikâyeyi şöyle anlattı: “75 yaşındaki Simavlı Mübeccel Gürbüz’ün zorunlu deprem sigortasıyla güvenceye aldığı konutu 2009’daki Simav depreminde küçük oranda hasar görmüştü. Bu hasarın tazmini için kurumumuzdan ödemesini alan Mübeccel Teyze, DASK sayesinde sigortaya güveninin arttığını söylemiş ve dört katlı binasındaki on iki daireye de zorunlu deprem sigortası yaptırmıştı. Bu bina 19 Mayıs’ta gerçekleşen 5,9 büyüklüğündeki Simav depreminde oturulamaz hâle geldi. Ama Mübeccel Teyze zorunlu deprem sigortası sayesinde hasarına karşılık 555 bin TL tazminat ödemesi aldı. Böylece 75 yaşında sokakta kalma, zorluk çekme riski yaşamadan hayata kaldığı yerden devam edebilme imkânına sahip oldu. Mübeccel Gürbüz’ün bu yaklaşımının hepimize örnek olması gerekiyor. Hayatın karşımıza neyi, ne zaman çıkaracağı hiç belli olmaz. Hayatın kötü sürprizlerine karşı geleceğimizi güvenceye alalım. Çünkü deprem geçiyor, hayat devam ediyor.”

Şehirler Yarışıyor’da Bolu Önde Gidiyor

DASK’ın 2011 başında başlattığı “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasında ilk altı ayın verilerini de açıklayan Yazıcı, “Yarışmamızın ‘en yüksek sigortalılık oranına ulaşan iller’ kategorisinde geçen yıl olduğu gibi Bolu yüzde 58’le ilk sırada geliyor. Bolu’yu yüzde 54’le Düzce ve yüzde 45’le Yalova takip ediyor” dedi.

Yarışma kapsamında 2011 yıl sonu sonuçlarına göre zorunlu deprem sigortasında en yüksek sigortalılık oranına ulaşan, bir önceki yıla göre en yüksek poliçe artış oranını kaydeden ve en iyi teşvik kampanyasını yürüten iller ödüllendirilecek. DASK, “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasının her üç kategorideki birincilerine DASK Güvenli Hayat Parkı armağan edecek. Yarışmanın her üç kategorisinde ikinci ve üçüncü olan illerin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerine ise depremle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere malzeme yardımı yapılacak.

Fay Hatları TIR’ı Sonbaharda Doğu Anadolu’da

DASK, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle yürüttüğü Fay Hatları TIR’ı projesine sonbaharda Doğu Anadolu’da yapacağı turla devam edecek. Doğu Anadolu Fay Hatları TIR’ı Diyarbakır’dan başlayıp Mersin’de son bulacak yolculuğu boyunca 9 il ve 13 ilçeyi ziyaret edecek. Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hatları üzerinde yaptığı ilk iki turla 2010’da 46 merkezi ziyaret ederek 110 bin kişiye eğitim veren DASK, bu üçüncü turda 50 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Kaynak: http://www.sigortacigazetesi.com.tr/haberler/81-haberler/2509-dasktan-17-agustosun-yildonumunde-sokakta-deprem-simulasyonu.html

DİKKAT! SETUR SİGORTA, burada yayımlanan haberin içeriğinden ve doğruluğundan sorumlu değildir.
Önceki Sayfa  Ana Sayfa

İş Ortaklarımız

Mapfre Genel Sigorta
Allianz Sigorta
Mapfre Genel Yaşam
Groupama
AXA Sigorta

Sektörel Haberler

Tarım Sigortaları 6 Yılda 8 Kat Büyüdü

TARSİM, 2012 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Rapora göre, 2012 yılında poliçe ...

Hayat Sigortaları Üretimindeki Gerilemeye Rağmen Sektör Reel Olarak Büyümeyi Sürdürdü

2012’nin ilk 6 ayında toplam prim üretimi 10 milyar 66 milyon lira oldu. Hayat ...

Sektör 3 Yıl Sonra Kaskoda Teknik Kârı Gördü

Hazine Müsteşarlığı, kasko branşında şirketlerin genel olarak daha dikkatli ve ...

Marmaray’a MAPFRE Güvencesi

Marmaray Projesi’nin sinyalizasyon ve ray döşeme işleri MAPFRE GENEL SİGORTA ta...

Allianz’dan Özel Sağlık Sigortalarında Avantajlar

Allianz Sigorta, 1 Haziran itibariyle özel sağlık sigorta poliçelerinde kaçırıl...

Deprem İtalya'nın Kalbini Vurdu

İtalya’nın Emilia Bölgesi’nde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin izleri ...

MAPFRE GENEL SİGORTA’dan Gençliğe Yönelik Yeni Bir Ürün

MAPFRE GENEL SİGORTA, sigorta bilincini genç nesillere aşılamak ve gençlerin si...

MAPFRE Sektörün En Kârlı Şirketlerinden

Türkiye’de çok rekabetçi bir piyasa ortamı olduğunu belirten MAPFRE GENEL SİGOR...

MAPFRE GENEL SİGORTA’yla Sağlıkta Daha da Hızlı Hizmet

MAPFRE GENEL SİGORTA, sağlık alanında sigortalılarına sunduğu On-line (Web) Pro...

Hayat Dışında Zararlı Geçen 5 Çeyrekten Sonra Az da Olsa Kâr Geldi

Hayat dışında en son 2010 yılının 9 aylık rakamlarına göre teknik olarak kâr ed...

Doğal Felaketlerin Verdiği Zararlar Pahalıya Patladı

2011 yılında doğal afetlerin ekonomiye zararı 380 milyar dolar oldu. Japonya de...

Allianz Sigorta ile En Mutlu Gününüz Güvence Altında

Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden Allianz, 2011 yılında geliştirdiği Tür...

Japonya Depreminin Sigortalı Hasarı 17 Milyar Dolar

11 Mart depremi, tsunami ve şiddetli kasırgalar sebebiyle, Japon hayat dışı sig...Facebook Twitter Google+